Pilorožkovití

čeleď: piloírožkovití - Melittidae



Olejnice vrbinová - Macropis europaea

Olejnice vrbinová je drobná samotářská včelka, je dlouhá jen 8 až 9 mm. Její zvláštností je, že je vázaná na výskyt rostliny rodu vrbina, obvykle jen na druh vrbina obecná.
Důležitým rozlišovacím znakem druhu olejnice vrbinová je černě ochlupený zadní nárt, který kontrastuje se světlými holeněmi.

Olejnice vrbinová

Olejnice vrbinová - samička

Vrbina obecná (Lysimachia vulgaris) je vytrvalá bylina, se kterou se lze často setkat na březích řek a v mnoha mokřinách.  Jenže na lokalitách, které mohou být několikrát ročně dlouhodobě zaplavované, se nedaří budování zemních hnízdeček většině hmyzích opylovatelů. Vrbiny to vyřešili originálně.  V jejich květech se netvoří sladký nektar, ale olejíček. A právě ten olejíček využívají samotářské včelky olejnice. Olejnice mají na chodidlech obou předních párů nohou specializované olejosběrné orgány s hustými políčky krátkých sametových chloupků. Olejovitý sekret je pak nejen součástí potravy pro larvičky olejnic, ale hlavně je využíván k impregnaci stěn plodových komůrek, na ochranu proti vlhkosti. Olejnice si mohou díky tomu budovat hnízdečka v zaplavovaných mokřadech.
Olejnice vrbinová

Vrbina obecná (Lysimachia vulgaris)

Olejnice vrbinová

Samičky olejnice vrbinové zaujímají na květech neobvyklou polohu. Pyl vrbin nejdřív zachytávají v ochlupení těla, a teprve následně za letu je pyl a olejíček sčesáván do sběracího košíčku.

Olejnice vrbinová

Olejnice vrbinová

Olejnice vrbinová

Olejnice vrbinová

Olejnice vrbinová

Olejnice vrbinová - sameček

Olejnice vrbinová

Olejnice vrbinová - sameček portrét
​obličej samečků má rozsáhlou žlutou kresbu


Olejnice vrbinová

V některých lokalitách jsou olejnice vrbinové k vidění ve větším počtu vedle sebe

Olejnice vrbinová Olejnice vrbinová  Olejnice vrbinová Olejnice vrbinová
Olejnice vrbinová


Larvičky se vyvíjejí na směsi pylu a olejíčku z vrbin a s malým přídavkem sladkého nektaru z květů jiných druhů rostlin.

Olejnice žlutonohá  (Macropis fulvipes) se velmi podobá svojí příbuzné olejnici vrbinové. Zjara vyletuje o několik týdnů dříve, a proto ji lze často vidět i na vrbině tečkované a vrbině penízkové, které rozkvétají dřív, a rostou i na málo vlhkých plochách.

Olejnice zlutonoho

Olejnice žlutonohá

Olejnice zlutonoho

Olejnice žlutonohá - sameček


© Fotografie Ing. Hana Kříženecká, členka ZO ČSV Praha 6
© WEB Design by Miloš Vondruška, člen ZO ČSV Praha 6 a PSNV
© použitá literatura Blanokřídlí  díl 1  -  Žahadloví, od autorů  Jan Macek, Jakub Straka, Petr Bogusch, Libor Dvořák, Pavel Bezděčka, Pavel Tyrner

Související stránky

Fotografie olejnice